هزینه ساخت موشن گرافیک چقدر است ؟!

هزینه ساخت موشن گرافیک

هزینه ساخت موشن گرافیک

در این مطلب به توضیحِ چگونگی محاسبه هزینه ی ساخت یک موشن گرافیک و شیوه ی قیمت گذاری آن خواهیم پرداخت . ممکن است برای شما که حالا دارید این مطلب را می خوانید ، این سوالات مطرح شده باشد که هزینه ساخت موشن گرافیک چقدر است و به چه صورت محاسبه می گردد ؟

به چه علت هزینه های شرکت های مختلف در ساخت موشن گرافیک با هم فرق دارند؟ بر اساس چه ملاک و معیاری این هزینه‌ها محاسبه می گردند ؟ تعرفه‌های انواع موشن گرافیک و تیزهای تبلیغاتی چقدر است  و آیا اساساً تعرفه خاصی برای این مسئله وجود دارد؟

در این مطلب تلاش کرده ایم به همه ی این پرسش ها پاسخ داده باشیم و نقطه ی ابهامی در این حیطه باقی نماند. تا انتهای مطلب ما را همراهی کنید

هزینه ساخت موشن گرافیک

هزینه ساخت موشن گرافیک

ملزومات تولید یک موشن گرافیک

موشن گرافیک که به معنای گرافیک متحرک است، یکی از ابزار های تبلیغاتی ویژه و حائز اهمیت در رسانه های تصویری است.

در صورتی که می‌خواهید با اهمیت و جایگاه موشن گرافیک در تبلیغات آشنا بشوید پیشنهاد میکنیم به دیگر مقالات این وبسایت نیز سری بزنید.

موشن گرافیک اساساً به انیمیشن مشابه است اما فرق های زیادی با آن دارد.

موشن گرافیک در حقیقت یک فیلم ویدئویی کوتاه است که با حرکت دادن المان های گرافیکی توسط نرم افزارهای مختلف کامپیوتری، ساخته می گردد.

به همین خاطر جهت ساخت یک موشن گرافیک شما بایستی علاوه بر داشتن ذهنی باز و خلاق برای ایده پردازی فیلمنامه ی کار، به انواع نرم افزارهای ضروری برای ساخت موشن گرافیک نیز مسلط باشید.

سبک های موشن گرافیک

از سوی دیگر موشن گرافیک ها انواع و سبک های متفاوتی دارند که هر یک از ویژگی های منحصر به فردی برخوردار هستند .

طراح موشن گرافیک بایستی تجربه لازم را در استفاده به جا و درست هر کدام از سبک های طراحی موشن گرافیک داشته باشد.

در مباحث آتی، در طی یک مقاله مفصل درباره این مطلب صحبت می کنیم.

با توجه به سبک های مختلف، شما ممکن است به تجهیزات مختلفی مثل دوربین عکاسی و فیلم برداری و علاوه بر این وسایل ضبط صدا هم احتیاج پیدا کنید.

هزینه ساخت موشن گرافیک

هزینه ساخت موشن گرافیک

فهرست ملزومات ضروری

به شکل کلی می شود این گونه عنوان کرد که ملزومات مورد نیاز برای ساخت موشن گرافیک به شرح زیر هستند:

  • داشتن ذهنی باز و خلاق جهت ایده پردازی
  • تسلط به انواع نرم افزارهای مربوط به ساخت موشن گرافیک
  • داشتن تجربه و تسلط در استفاده از سبک های متفاوت
  • مجهز بودن به تجهیزات فیلمبرداری، عکاسی و ضبط صدا

حالا که با ملزومات ساخت یک موشن گرافیک آشنایی پیدا کردید، به شکل بهتری می‌توانیم به شیوه ی قیمت گذاری هزینه ساخت یک موشن گرافیک بپردازیم.

هزینه ساخت موشن گرافیک به چه عواملی بستگی خواهد داشت ؟

پیش از مطالعه ی این بخش توصیه می کنیم بدانید که طراحی و ساخت یک موشن گرافیک مراحل گوناگون و مختلفی دارد. از هنگامی که یک کار توسط کارفرما تعریف می گردد تا وقتی که پروژه توسط شرکت سازنده به پایان برسد  و  به کارفرما تحویل شود، مراحل خیلی زیادی را باید پشت سر گذاشت !

قیمت ساخت موشن گرافیک بستگی به نوع پروژه و اهداف آن دارد. هدف از ساخت یک موشن گرافیک ممکن است تبلیغاتی، آگاهی دهنده، جشنواره‌ای یا هر چیز دیگری باشد.

شکل  پروژه و اهداف کارفرما بر روی هزینه و زمان ساخت یک موشن گرافیک تاثیر گذار هستند.

به عنوان مثال ممکن است باتوجه به موضوع کار و سبک آن، احتیاج به حضور یک گوینده (نریشن) باشد یا نباشد. به تبع این مسئله ، ممکن است هزینه ها و تعرفه های ساخت یک موشن گرافیک همراه با گوینده بیشتر شود .

بنابراین هزینه ساخت موشن گرافیک بستگی به مواردی همچون داشتن گوینده، دوبعدی یا سه بعدی بودن کار، زمان مورد نیاز برای ساخت و نوع سناریو دارد.

فهرست عوامل مهم در قیمت گذاری

از کلیه ی این چیزهایی که گفتیم، می توان چنین برداشتی داشت که هزینه ساخت موشن گرافیک به فاکتورهای خیلی زیادی بستگی دارد که به شکل خلاصه در ادامه فهرست کرده ایم

  • سبک پروژه و ملزومات آن که نظر به اهداف کار مشخص می گردد
  • استفاده از موارد خاص مثل ساخت موزیک اختصاصی یا استفاده از گوینده ای با صدایی آشنا
  • تجهیزات مورد استفاده در ساخت مراحل گوناگون کار
  • زمان کلی لازم جهت ساخت محصول نهایی

در توضیح زمان مورد نیاز برای ساخت پروژه بایستی چنین بیان نمود که این زمان مربوط به اجرای کلیه ی مراحل ساخت کار، از ایده پردازی و اجرا تا بحث رندرینگ کار می گردد .

هزینه ساخت موشن گرافیک

هزینه ساخت موشن گرافیک

هزینه ساخت یک موشن گرافیک به چه صورت محاسبه می‌شود؟

ولی هزینه ساخت یک موشن گرافیک با برآورد و در نظر گرفتن کلیه نکات و جوانب، به چه صورت محاسبه می گردد ؟

پاسخ به این سوال اگرچه در عمل سخت است اما به واقع یک کلمه است “ثانیه‌ای” !

هزینه ی تولید این گونه پروژه ها با در نظر گرفتن کلیه ی جنبه های کار، به شکل ثانیه‌ای محاسبه می گردد  و به مشتری توصیه می گردد.

این محاسبه قیمت بیشتر مواقع پس از برگزاری جلسه‌ای که میان کارفرما و مجری طرح صورت می‌گیرد، انجام می شود . کلیه ی فاکتورهایی که در بخش قبلی ذکر شد مد نظر قرار می گیرد و در محاسبه قیمت اثرگذار خواهد بود .

تعرفه ساخت موشن گرافیک

همان گونه که تا اینجا حتما به خوبی فهمیده اید ، فاکتورهای خیلی زیادی در قیمت گذاری ساخت موشن گرافیک وجود دارد که در هر پروژه ای ممکن است متغییر باشند.

به همین خاطر اساساً نمی‌توان تعرفه مشخصی را برای آن تعیین نمود . با این وجود  انجمن صنفی طراحان ایران اقدام به قیمت گذاری موشن گرافیک کرده است.

البته این قیمت یک چیز ثابت نمی‌تواند باشد ولی در سال 1397، این انجمن مبلغی حدود ثانیه‌ای 73 هزار تومان را برای ساخت موشن گرافیک در نظر گرفته بود.

موشن گرافیک ها معمولا زیر یک دقیقه باید زمان داشته باشند، به همین خاطر هزینه ی ساخت یک موشن گرافیک 60 ثانیه ای حدود 4 میلیون و 420 هزار تومان می باشد .

ولی حقیقت این است که در صورتی که از قیمت گذاری سلیقه‌ای و غیر منطقی بعضی از شرکت های سازنده بگذریم، نباید و نمی شود تعرفه ی خاصی را جهت ساخت موشن گرافیک در نظر گرفت.

با این کار سطح کیفی کارها نزول خواهد کرد در حالی که کمتر کسی است که به این تعرفه مشخص شده توجه‌ داشته باشد.

به هر صورت شما با توجه به احتیاج و بودجه خود بایستی در جستجوی شرکتی باشید که بر طبق انصاف و کیفیت کار خود، اقدام به قیمت گذاری جهت ساخت موشن گرافیک کرده است.

در آن حالت، قطعاً هزینه ای که برای آن پرداخت خواهید کرد، کاملا ارزشش را خواهد داشت .

سامان
در تاریخ 5 مهر 1398
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

دو × 2 =