نکات مهم درباره هدایای تبلیغاتی

نکات مهم درباره هدایای تبلیغاتی

در طول سال و به خصوص در اواخر سال، یکی از دغدغه‌های مدیران شرکتهای مختلف انتخاب هدایای تبلیغاتی مناسب برای شرکت و یا محصولاتشان است. به صورت سنتی، خیلی از شرکتها در ایران، سررسیدها و تقویم‌های سال نو را به مشتریان و دوستان و شرکای تجاری خود هدیه می‌دهند.

شرکتهای تبلیغاتی هم بازار خوبی دارند و انواع خودکار و ساعت و تقویم و جاسوییچی و فلش مموری تبلیغاتی و … را با انواع رنگ بندی و کیفیت های مختلف چاپ روی میز ما و شما قرار می‌دهند و تلاش می‌کنند که ما را متقاعد کنند هزینه هدیه تبلیغاتی در پایان سال، هزینه نیست بلکه سرمایه گذاری است.

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

بعضا مدیران شرکت ها هزینه‌های سنگینی برای سررسیدها و خودکارها و انواع هدایای تبلیغاتی می کنند و یلی اتفاق افتاده است که، سریع لا به لای هدایای تبلیغاتی سایر شرکتها گم شده و یا به عنوان دفتر یادداشت، به فرزندان جوانتر خانواده هدیه خواهند شد.
به یک تعبیر دیگر، هزینه های تبلیغاتی نوروزی، هزینه‌ای است که اگر انجام ندهیم تاثیر منفی روی ذهن کارمندان و شرکتهای همکار و … دارد ولی اگر این هزینه را انجام هم بدهیم اتفاق خاصی نخواهد افتاد. بدیهی است فرض ما بر این است که طرف مقابل از جمله کسانی نیست که برای هدیه‌ی سال نو، به هر دلیل منتظر تعدادی سکه طلا است و هدیه‌ تبلیغاتی ما صرفاً قرار است با کمترین هزینه ممکن بهترین تاثیر رابگذارد

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

نکاتی درباره انتخاب هدیه تبلیغاتی:

• نکته اول 

در محاسبات ذهنی ما انسانها، «پاداش‌های نقدی و مالی» در سرفصل ذهنی «درآمدها» به حساب می آیند و به عنوان «هدیه» ثبت نخواهد شد.

به همین دلیل همچنانکه هدیه، به سادگی جای پاداش مالی را نمی‌گیرد، پاداش مالی هم نمی تواند جای هدیه را بگیرد. شاید بن خرید از فروشگاه‌ها و لباس‌فروشی‌ها، از پاداش مستقیم نقدی بهتر باشد، اولی بازهم همان اثر را بر مخاطب دارد.

• نکته‌ی دوم

در اعطای هدیه تبلیغاتی باید به آن توجه کرد این است که هدایای تبلیغاتی نفیسی که از حد مشخصی گران‌تر هستند، الزاماً حس گیرنده را خوب نمی‌کنند.

به دلیل اینکه گیرنده بلافاصله سعی می کند ارزش هدیه تبلیغاتی شما را با ارزش خدمات خود مقایسه کند. فرض کنید که یک حسابدار خبره‌ی پاره وقت دارید که در سال گذشته با حسابداری خوب و دقیق، هزینه‌های مالیاتی شما را ده میلیون تومان کاهش داده است. طبیعی است که شما پاداشی مالی برای او در نظر بگیرید.اما اگر در پایان سال، به عنوان هدیه به او یک خودکار «یک میلیون تومانی» بدهید، اولین پرسشی که در ذهن او ایجاد می‌شود این خواهد بود که: «من برای این شرکت ۱۰ میلیون تومان صرفه‌جویی مالی ایجاد کردم و اینها خواستند با یک هدیه‌ی یک میلیون تومانی من را راضی کنند » . با اینکه شما هزینه‌ی سنگینی را برای هدیه پرداخت کرده اید، نارضایتی طرف مقابل افزایش خواهد یافت. اما اگر یک خودکار تبلیغاتی به او بدهید، احتمالاً‌ این مقایسه انجام نخواهد شد.

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

• نکته ی سوم، «کاربردی بودن هدیه»

در مقایسه با «بار احساسی هدیه» است. این دو وباهم متفاوت اند
ممکن است هدیه‌ای هم کاربردی و هم احساسی باشد. ولی همیشه اینطور نیست. شرکت هایی که آجیل و شیرینی و خوراکی های عید را به کارکنان یا مشتریان و همکاران خود هدیه می دهند، هدیه ای کاربردی و مفید داده اند ولی این هدایا بار احساسی ندارند

• چهارمین نکته «نمونه محصول خود شرکت» بهترین انتخاب نیست.

کسانی که از شما هدیه می گیرند همیشه احساس می‌کنند این هدیه ارزش کمتری از میزان واقعی خود دارد. فکر کنید یک آژانس مسافرتی، با قرعه‌کشی به برخی از مشتریان دائمی خود بلیط هواپیما یا کوپن تور نوروزی هدیه کند. به احتمال زیاد دریافت کننده‌ هدیه فکر می‌کند که «صندلی خالی مانده‌ هواپیما» و «تخت خالی مانده‌ هتل» به او هدیه شده است. ولی امکان دارد شرکت هزینه زیادی برای این هدیه کرده باشد. اگر شما تولیدکننده‌ مواد غذایی باشید و بسته‌هایی از محصولات خود را به دیگران هدیه دهید، عموماً دریافت کننده، ارزش محصول را معادل «قیمت تمام شده و یا حتی کمتر!» ارزیابی می‌کند و فراموش می‌کند که اگر این محصول را به او نداده بودید، می‌توانستید به قیمت واقعی به مشتری بفروشید.

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

• پنجمین نکته :

مدیران و کسانی که طبقه‌ اجتماعی کمی بالاتر از سایرین دارند، علاقه‌ به استفاده از هدایای تبلیغاتی که « لوگوی شما» روی آنها ست ندارند
مثلا یک مدیر ارشد هیچوقت از کیف تبلیغاتی که روی آن بصورت واضح نام و لوگویی به عنوان تبلیغ درج شده استفاده نمی کند.

پس شما چهار انتخاب دارید:

• روش ارزان‌تر اینکه هدیه‌ خود را بدون چاپ لوگو و نام تهیه کرده و با کارت تبریک اختصاصی، نام و لوگو و مشخصات خود را به گیرنده یادآوری کنید (مثلاً یک خودکار در بسته‌بندی مناسب اما بدون نام + کارت تبریک با نام و مشخصات).

• یک روش گرانتر این که نام و لوگوی خود را روی بسته‌بندی درج کنید تا هم مشخصات خود را در ذهن گیرنده ماندگار کنید و هم افراد بتوانند راحت از آنها استفاده کنند.

• یک روش گرانتر اینکه در مورد افراد خاصی که برای شما مهم تر هستند، نام و مشخصات خود آنها را روی محصول (تقویم / ساعت / خودکار) حک کنید. هزینه‌ این روش کمی بالاتر است اما این تضمین وجود دارد که هدیه‌ شما به کناری پرت نشده و به فرد دیگری داده نخواهد شد یا دوختن حروف اول نام فرد بر روی پیراهن، کار بسیار ساده اما اثر آن مطمئنا بیشتر از هدیه کردن یک پیراهن گرانقیمت‌ است.

• و راه اثرگذارتر حک کردن و یا چاپ کردن نام و لوگوی شرکت با اندازه کوچک در قسمت و یا فضایی از هدیه تبلیغاتی که در نظر و نگاه اول دیده نشود مثلا حک در قسمت داخلی یک کیف چرمی مدیریتی یا داخل جلد یک کتاب نفیس یا حک زیر درپوش یک خودکار یا خودنویس نفیس.

هدایای تبلیغاتی

هدایای تبلیغاتی

• ششمین نکته: برخی هدیه‌ها «چند بار هدیه می‌شوند».

اگر شما یک هدیه‌ مشخص به یک «آقا» بدهید و او از آن هدیه استفاده کند یک بار هدیه‌ خود را داده اید. اما اگر هدیه‌ای بدهید که او به همسر یا دختر خود منتقل کند، هم آن مرد احساس می‌کند که هدیه گرفته و هم همسر یا دختر او خوشحال خواهند بود.

شاید منطقی باشد که هزینه کل هدایای تبلیغاتی خود را کمی کمتر کرده اما در کنار آن هدایا، وسیله کوچکی حتی در حد کیف لوازم آرایش یا یک وسیله آرایشی کوچک یا یک گل سفره هفت سین قرار دهید و به این ترتیب سایر افراد خانواده شخص هدیه گیرنده را نیز در هدیه تبلیغاتی خود شریک نموده اید که بی شک ماندگاری و تاثیرگذاری ذهنی بسیار بالاتری را بدست خواهید آورد.

سامان
در تاریخ 8 آبان 1398
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

10 − دو =