معنای گیمیفیکیشن در بازاریابی!

معنای گیمیفیکیشن در بازار

گیمیفیکیشن به معنای بازی وار سازی یا بازی انگاری است که در حیطه ی کسب و کار، به این معنی است که از تفکرات بازی گونه جهت نمایش هویت و ماهیت کسب و کار و معرفی خدمات و محصولات استفاده شود . گیمیفیکیشن کانسپتی است که از گذشته تا کنون وجود داشته و در چند سال اخیر با هدف جذب مخاطب بیشتر توسط کسب و کارها، پیشرفت خیلی زیادی داشته به صورتی که که جنبه ی آکادمیک و منسجم به خود گرفته است.

مفهوم اصلی بازی انگاری یا گیمیفیکیشن در کسب و کار و تبلیغات استفاده از انگیزه های طبیعی مخاطبان (بازی و تفریح) جهت جذب آنها و تبدیل کردنشان به مشتریان بالفعل می باشد

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن

تعریف و معنی گیمیفیکیشن

با توجه به جدید بودن این تکنیک جهت تبلیغات و جذب مخاطب هم چنان هم تعریف مشخص و رسمی ای از گیمیفیکیشن ارائه داده نشده است و توضیحات و تعاریفی که از این موضع مشاهده می شود حاصل افکار افرادی و اشخاصی است که در این حیطه سالهاست که فعالیت می کنند یا صاحب نظر می باشند.گرچه چندان نمی توان به این نظریات اعتماد کرد اما این بهترین چیزی است که برای تعرفی این موضع در اختیار داریم.

 چیزی که در میان کلیه ی افراد صاحب نظر مشترک است این است که گیمیفیکیشن به معنی انگاشتن کار به بازی است.

گیمیفیکیشن چه کاربردی می تواند داشته باشد ؟

هدف و غایت بازی انگاری این است که با انگیزه های طبیعی انسان ها ؛مانند  بازی و تفریح (سرگرمی ) ، او را درگیر محصول یا خدمات کسب و کار کند. در صورتی که نگاهی به دور و اطراف خود بیاندازید  متوجه خواهید شد که بیشتر کسب و کارها در حیطه های مختلف، از پزشکی گرفته تا مارک های معروف و برندهای بزرگ، فروشگاه ها و آموزشگاه ها از این تکنیک فوق العاده جهت درگیر کردن ذهن مخاطب با برند ،  استفاده می کنند.

کاربرد گیمیفیکیشن یا بازی انگاری جهت جذاب کردن برند می باشد ، شما در بازی قادر خواهید بود که ویژگی ها و خصوصیات خود و محصول یا خدماتتان را در ذهن و قلب مخاطب ماندگار و دائمی کنید و از ضمیر ناخودآگاه مخاطب استفاده نمایید  تا به محصول یا خدمات شما اعتماد کند، حس خوبی که از برند شما دارد را با دیگر دوست ها یا آشناهایش  به اشتراک بگذارد و… بعد در صورتی که  به دنبال فراگیر شدن و شهرت برند خود هستید بحث گیمیفیکیشن ممکن است یکی از مهم ترین نکته ها یا مباحثی باشد که لازم است به ان دقت و توجه ویژه ای داشته باشید.

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن

ویژگی های گیمیفیکیشن برای کسب و کارها چیست

در حال حاضر بازی انگاری به شکل کاملا گسترده در صنعت بازاریابی مورد استفاده قرار می گیرد. بر اساس گزارشی که مجله FORBES انتشار داد بیشتر از ۷۰ درصد کسب و کارهای معرفی شده در این مجله همیشه طرحی جهت استفاده از گیمیفیکیشن در بازاریابی خود دارند و هرگز از این تکنیک فوق العاده برای معرفی هرچه بیشتر خود غافل نشده اند.

پس با این توضیحات به خوبی درک کرده اید که گیمیفیکیشن ابزاری جهت ترغیب مخاطبان به استفاده کردن از محصول و یا خدمات برند می باشد ، با این هدف که با خصوصیت ها و تعاریف آن بیشتر آشنا شوند.

در دنیای دیجیتال هم بعضا مشاهده شده که این بازی انگاری در شبکه های اجتماعی، در سایت و در صفحات فرودی که مخصوص بازی ساخته شده اند ، دیده می شوند تا با ترکیبی از دیجیتال مارکتینگ و گیمیفیکیشن احساس خوبی را به مخاطبان خود انتقال دهند

به شکل کلی قابلیت ها و کاربردهای گیمیفیکیشن در موارد زیر خیلی به چشم خواهد آمد :

گیمیفیکیشن در تولید محتوا چگونه است

در تولید محتوا هم  می شود از بازی انگاری استفاده نمود . برای بازی انگاری احتیاجی نیست که شما بودجه ی خیلی فراوانی را جهت انجام این کار در نظر بگیرید. به عنوان مثال با ساخت یک پست معمایی در اینستاگرام و یا ایجاد یک بازی شانسی در یک صفحه فرود در سایت می توان این بازی انگاری را برای برندتان ایجاد نمایید .

گیمیفیکیشن در تجارت الکترونیک چگونه است

منظور از تجارت الکترونیک خرید و فروش آنلاین می باشد  که غالب مواقع در سایت های فروشگاهی نمود پیدا می کند. با توجه به رقابت خیلی زیادی که این ایام در میان  فروشگاه های اینترنتی وجود دارد ، صاحبان این برندها تلاش می کنند از انواع تکنیک های بازاریابی جهت در صدر بودن و فروش بیشتر استفاده کنند.

یکی از این تکنیک ها استفاده از بازی انگاری جهت فروش بیشتر به شکل آنلاین است. زمانی که بازار در یک موضوع خاص اشباع شود آن وقت است که فروشگاه ها به دنبال جذب مخاطبین رقیبشان خواهند افتاد . در این وضعیت، بازاریابی نوین و تکنیک های آن نمود بیشتری خواهند داشت و توجه ها را به سمت خود جلب می کند . یکی از این راهکاهای بازاریابی کارآمد، بازی انگاری است که توسط آن می توان مشتریان قبلی را وفادار تر کرد و مشتریان جدید کسب کرد .همه چیز به این بستگی دارد که شما همواره خود را آپدیت نگه دارید و از استراتژیست های موفق بازاریابی در این عرصه استفاده کنید.

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن

گیمیفیکیشن در آموزش

همواره آموزش با اشتیاق و رغبت آموزش دیدگان انجام نمی شود.حتما دوران کودکی و مدرسه ی خود را به خاطر دارید.

 کمتر پیش می آمد که دانش آموزی از محیط آموزشی خود خوشش بیاید و لذت ببرد. برای چنین اشخاصی بایستی آموزش را به فرم و شکل یک تفریح یا بازی نمایش داد و اجرا نمود. در این جاست که رنگ بازی انگاری در صنعت آموزش بیشتر مشخص و واضح می شود .

بازی انگاری موجب بیشتر شدن اشتیاق یادگیری در دانش آموزان می گردد و به صنعت آموزش برای تعلیم دانش آموزان بهتر کمک خواهد کرد.علاوه بر این کار معلمین و مدرسین را نیز ساده تر خواهد کرد . در حال حاضر در مباحث مربوط به بازاریابی از تکنیک های بازی انگاری جهت ایجاد دوره های آموزشی استفاده می کنند.

در نهایت امیدواریم که این مطلب برایتان مفید بوده باشد و بتوانید از این تکنیک جهت معرفی و تاثیر گذاری برند خود استفاده کنید.

سامان
در تاریخ 14 مهر 1398
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

شش + پنج =