آیا کاربرهای آیفون بیشتر از کاربرهای اندروید پول خرج می‌کنند؟

آیا کاربرهای آیفون بیشتر از کاربرهای اندروید در فروشگاه‌های اینترنتی پول خرج می‌کنند؟

اپل به تازگی جدیدترین گوشی‌های موبایل پرچمدار خود را به بازار معرفی کرده و تا پایان سال جاری میلادی نیز سرآمد پرچمدارانش یعنی آیفون ایکس را روانه بازار خواهد کرد. آیفون ایکس با قیمت ۹۹۹ دلار، گران‌ترین آیفونی است که تاکنون تولید شده. با وجود خیل گوشی‌های موبایل هوشمند موجود در بازار که دارای امکانات کاربری مشابهی هستند این سؤال مطرح است: آیا کاربران آیفون بیشتر از دیگران خرید می‌کنند؟

وب‌سایت ولفگانگ دیجیتال اطلاعاتی معادل ۳۱ میلیون داده از وب‌سشن‌های آیفون‌ و گوشی‌های اندرویدی برای پاسخ به این سؤال جمع‌آوری کرده است. البته در انتها چند استراتژی بازاریابی دیجیتال هم ارائه می‌کند.

حال باید دید چرا پاسخ به این سؤال حائز اهمیت است؟

همیشه ممکن است این سؤال برایتان پیش آمده باشد که چرا مردم آیفون می‌خرند؟ آیفون‌ها گران‌قیمت‌تر از همتایان اندرویدی خود هستند که امکانات مشابه یا حتی بیشتری ارائه می دهند (البته نکته دوم قابل بحث است).

جالب است بدانید که کاربران اپل نسبت به کاربران دسکتاپ زمان بیشتری را به صورت آنلاین صرف می‌کنند. در مقطعی از زمان، هتل‌ها قیمت‌های خود را برای افرادی که برای رزرو اتاق از دستگاه‌های اپل استفاده می‌کردند افزایش دادند. حتی با وجود افزایش قیمت‌ها مردم دست از استفاده از دستگاه‌های اپل برنداشتند و هتل‌ها پول خوبی به جیب زدند. اگرچه ممکن است که این تنها یک داستان باشد، چرا که اطلاعات چندانی برای تأیید آن در دسترس نیست ولی هنوز هم داستان جالبی است.

در جست‌و‌جوی پاسخ

حال با گذشت چندین سال، داده‌های ارائه شده در ولفگانگ دیجیتال پشتوانه تحقیقی به نام بنچمارک شاخص عملکرد کلیدی یا KPI در بازاریابی اینترنتی سال ۲۰۱۷ شده است. این حجم اطلاعات می‌تواند پاسخگوی بسیاری از سوالاتی باشد که فکر خیلی‌ها را به خود مشغول کرده است. شاید مهم‌ترین سؤال این باشد که آیا کاربران اپل بیشتر از دیگر کاربرها هزینه می‌کنند یا خیر؟

از زمانی که این سؤال برای اولین بار پیش آمد دنیای دیجیتال کمی متحول شده است، بنابراین بهتر است با روشی تازه سر وقت این سؤال برویم؟

زمانی که این نظریه برای اولین بار زبانزد شد بیشتر کاربران کامپیوترهای مک با کاربران پی‌سی مقایسه می‌شدند، ولی از آن زمان تاکنون قاعده بازی عوض شده است. برای آن که این نظریه را از دیدی تازه بررسی کنیم باید سوال را به صورت امروزی مطرح کنیم: آیا کاربرهای آیفون نسبت به کاربرهای اندروید پول بیشتری خرج می‌کنند؟ با بررسی ۳۱ میلیون دیتا سشن سیستم عامل‌های iOS و اندروید و سپس فیلتر کردن داده‌های موبایلی، طولی نخواهد کشید که پاسخ به این سؤال پس از چندین سال مشخص می‌شود. نتایج حیرت‌انگیز است:

به طور متوسط کاربران اندرویدی در هر تراکنش ۱۱٫۵۴ دلار هزینه می‌کنند. از سوی دیگر کاربران آیفون در هر تراکنش ۳۲٫۹۴ دلار خرج می‌کنند که عدد بزرگی است. این بدین معناست که کاربران آیفون تقریباً سه برابر بیشتر از کاربران اندرویدی در هنگام بازدید از فروشگاه‌های اینترنتی دست به خرج می‌شوند.

حال سؤال این‌جاست که چگونه این اطلاعات جالب را در عمل مورد استفاده قرار دهیم؟

این اطلاعات برای بازرایابی دیجیتال چه معنایی دارد؟

به محض آن‌که درمی‌یابید که کاربران آیفون سه برابر بیشتر از کاربران اندروید هزینه می‌کنند مطمئناً به این فکر می‌افتید که کاربران را به طور ویژه بر اساس نوع سیستم عامل مورد استفاده‌شان هدف بگیرید. اگر کاربران سیستم عامل iOS پول بیشتری نسبت به همتایان اندرویدی خود خرج می‌کنند آیا منطقی نیست که حواس خود را روی کاربران iOS متمرکز کنید؟

حق با شماست. هم در فیسبوک و هم در ادوردز می‌توانید از این اطلاعات به نفع خودتان استفاده کنید.

هدف گرفتن سیستم‌های عامل در فیسبوک

از بین دو پلتفرم اصلی تبلیغات، فیسبوک هدف‌گیری سیستم‌های عامل را به شکل سرراست‌تری انجام می‌دهد. زمانی که تبلیغات خود را ایجاد می‌کنید، برنامه مدیریت تبلیغات فیسبوک گزینه‌های هدف‌گیری «همه دستگاه‌های موبایل»، «فقط دستگاه‌های مجهز به iOS» یا «فقط دستگاه‌های اندرویدی» را در اختیار شما قرار می‌دهد. وجود این گزینه‌ها بدین معناست که شما قادر خواهید بود تا کاربران آیفون را که دست به خرج بیشتری دارند هدف قرار دهید.

هدف‌گیری سیستم‌های عامل از طریق ادوردز

ادوردز به شما اجازه خواهد داد تا سیستم عامل‌ها را هم برای دیسپلی کمپین و هم برای ویدئو کمپین هدف قرار دهید. زمانی که حرف از جست و‌جو در میان باشد نمی‌توان یک سیستم عامل خاص را هدف قرار داد. اگرچه می‌توان با استفاده از گوگل انالتیک مخاطبانی را بر اساس سیستم عامل ایجاد کرد. به محض آن‌که مخاطب ایجاد شد می‌توان با متون تبلیغاتی جهت‌دار مخاطبان iOS را جذب کرد. ویل رینولدز در جلسه ولفگانگ اسنشالز، کلیپ‌هایی از مردم نشان داد که در مورد کلیک کردن روی نتایج جست‌و‌جوهای خود در موتورهای جست‌و‌جو سخن می‌گفتند. دیدن آن‌که کاربرها نتایج قدیمی‌تر از یک سال را نادیده می‌گیرند و روی موضوعاتی کلیک می‌کنند که دارای کلمه آیفون است شگفت‌آور است. دلیل این امر چیست؟ دلیلش آن است که کاربر از آیفون استفاده می‌کند و موضوعات مربوط به آن برایش جذاب است.

آفرنگ پدیده هنر
در تاریخ 26 مهر 1396
ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

9 + 13 =