آموزش عکاسی از کالا و محصولات !

آموزش عکاسی از کالا

آموزش عکاسی از کالا

از اون جایی که در فروشگاه‌ ها و وب سایت های فروش آنلاین محصول، مانند  دیجی کالا، مشتری امکان از نزدیک دیدن و بررسی کردن کالا رو نخواهد داشت ، عکاسی از کالا اهمیت خیلی ویژه و بالایی پیدا می کند . در حقیقت می توان این گونه ذکر کرد که کیفیت عکس کالا به اندازه ی کیفیت خود کالا در فروش اینترنتی و آنلاین موثر خواهد بود، پس به هیچ وجه آن را دست کم نگیرید و فکر نکنید که می توان با موبایل یا هر دوربین بی کیفیتی دیگری خودتان اقدام به عکس برداری از محصولات خود بکنید . در این نوع عکاسی، کالا جلوی پس زمینه ساده و سفید رنگی قرار خواهد گرفت  و از زاویه های مختلف و جزییات محصول عکس برداری خواهد شد .

آموزش عکاسی از کالا

آموزش عکاسی از کالا

البته این کار به نظر بسیار ساده می آید  ولی در عین حال نکات و مسائل خیلی مهمی وجود دارد که رعایت کردن آن ها برای داشتن یک عکس استاندارد از کالا و محصول ضروری و حیاتی می باشد . شاید شما هم در فضای اینستاگرام یا دیگر شبکه های اجتماعی دیده باشید که خیلی از صاحبان کالا، محصول خود را روی زمین گذاشته و بدون در نظر گرفتن جنبه های مختلف محصول، چند تا عکس بی کیفیت از آن می گیرند. اما باید به خاطر داشته باشید که این گونه عکس ها نه تنها جنبه ی تبلیغاتی نخواهند داشت بلکه ضرر رسان هم هستند.

در این مطلب تصمیم داریم که آموزش ساده و سریعی در مورد عکاسی از کالا داشته باشیم. با ما همراه باشید :

لایت باکس

بهترین نور در عکاسی، بیشتر مواقع همان نور طبیعی شناخته می شود . ولی به دلیل تغییرات غیر قابل پیش‌ بینی آب و هوا و هم چنین کمبود زمان ، آپشن ساده و مناسب دیگری که در اختیار دارید ، استفاده از نور مصنوعی خواهد بود .

در عکاسی از کالا با استفاده از نور مصنوعی، پیش از هر چیز دیگری شما به یک لایت‌باکس احتیاج خواهید داشت . لایت باکس یا جعبه ی نور در حقیقت جعبه ‌ای است که غالب مواقع از سه طرف نوردهی می شود و نور مناسب و یکنواخت و پس‌ زمینه  ی یکدستی رو ایجاد خواهد کرد . این دو فایده ی بزرگ برای عکاسی نزدیک از سوژه خیلی حائز اهمیت می باشند . لایت باکس رو می توانید  به شکل آماده خریداری کنید یا این که به صورت دستی ، خودتان اقدام به درست کردنش نمایید .

لایت باکس

لایت باکس

  نوردهی مناسب و درست

در عکاسی از کالا و به هنگام استفاده از لایت‌ باکس، شما نیاز به استفاده از چندین منبع نور مصنوعی که در سه طرف لایت باکس قرار می گیرد ؛ خواهید داشت . تابش نور از جهت های مختلف احتمال ایجاد شدن سایه در اطراف کالا را به پایین ترین حد ممکن می رساند و در عین حال بایستی به گونه ای باشد که کالا نسبت به زمینه برجسته تر به نظر بیاید . اطمینان حاصل کنید که تابش نور از منبع به شکل مستقیم نخواهد بود. جهت این منظور از چتر سفید یا رفلکتور استفاده نمایید . در صورتی که هیچ یک از این ابزار ها در دسترس نبود، می توانید از پارچه سفید یا کاغذ در مسیر نور استفاده کنید.

دوربین مناسب و حرفه ای

عکاسی از کالا می تواند با هر نوع دوربینی انجام بشود ولی دوربین‌ های DSLR به خاطر نتیجه‌ دهی بهتر در اولویت قرار دارند. در صورتی که  از دوربین های DSLR  استفاده می‌ کنید، نکات و مسائل زیر رو در نظر داشته باشید:

  • به هیچ وجه از لنز واید استفاده نکنید چرا که پرسپکتیو اشتباه و غلطی به کالا خواهد داد .
  • دوربین را بر روی سه پایه قرار بدهید  و از مود تنظیمات دستی استفاده کنید.
  • اندازه ی دیافراگم را به شکلی صحیح انتخاب کنید. یک دیافراگم باز مانند  f2.8 یا f4.5 عمق میدان رو کم خواهد کرد  و امکان دارد قسمت هایی از کالا از فوکوس خارج گردد . دیافراگم بسته مانند  f8 یا f11  عمق میدان رو بیشتر می کند و در نتیجه کلیه ی بخش‌ های کالا در فوکوس قرار خواهد گرفت .
  • ایزو و سرعت شاتر رو بر طبق تنظیمات دیافراگم تنظیم نمایید .
  • به وایت بالانس دقت داشته باشید. مقدار وایت بالانس رو با مقدار کلوین نوری که در آن عکاسی می کنید تطبیق دهید  .
دوربین مناسب و حرفه ای

دوربین مناسب و حرفه ای

 

شروع به عکاسی کنید.

این نکته ی خیلی مهم را در نظر داشته باشید که شما یک دوربین DSLR و چندین گیگ حافظه در اختیار دارید و می توانید به هر اندازه ای که دلتان خواست یا فکر می کنید مورد نیاز است از کالا عکس برداری کنید . راحت ‌ترین و ساده ترین بخش از این روند، پاک کردن عکس‌های بی کیفیت و نامناسب است ، پس نگران هیچ چیز دیگری به جز کیفیت عکس خود نباشید. شما بایستی از تک به تک زاویه ها و کوچک ترین جزییات کالا عکاسی کنید. فراموش نکنید که کالای شما قرار است با همین عکس‌ها به فروش برسد  .بنابراین زمان و دقت زیاد هنگام عکاسی باعث موفقیت در فروش محصول خواهد شد .

ادیت عکس را فراموش نکنید

وب سایتی مثل دیجی کالا استاندارد های تعریف شده‌ و مشخصی برای انتشار عکس کالای شما خواهد داشت . عکس کالا نه تنها بایستی رزولوشن بالایی داشته باشد ، بلکه باید مراحل زیر هم روی آن اعمال کنید تا به تأیید وب سایت دیجی کالا برسد :

  • جدا کردن کالا از پس ‌زمینه
  • محو کردن و از بین بردن سایه‌ ی کالا
  • قرار دادن تصویر در قالب آلبوم عکس

در انتها باید بگوییم که شما عکس ‌هایی دارید که قادر می باشید به وسیله آن ها کالای خود را در سایت دیجی‌کالا یا هر فروشگاه اینترنتی یا اینستاگرامی دیگری به فروش برسانید. برای این که راحت‌ تر، سریع‌ تر و صد البته کم هزینه تر به این مرحله برسید، پیشنهاد ما به شما این است که از عکاسان حرفه ای در این زمینه استفاده کنید.

در نهایت باید به سراغ صحبت های اولیه ی خود باز گردیم و به شما بگوییم که ملاک فروش موثر از یک محصول در فضای اینترنت، داشتن عکس هایی با کیفیت و مناسب از خود کالاست.

سامان
در تاریخ 24 شهریور 1398

2 دیدگاه

ارسال نظر

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

4 × 2 =